V kúte.

Autor: Štefan Hrodek | 5.7.2015 o 15:16 | Karma článku: 2,04 | Prečítané:  147x

Sedel v izbe, na posteli, v kúte. Matka hlasno telefonovala, otec s nimi nežil, rozvádzali sa. Keď som k nemu prišiel, bol ako kôpka nešťastia a na otázku, čo ho trápi, odpovedal:  „Nik ma nemá rád." 

Mám pocit, že do dnešného dňa sa s touto bolesťou priznal iba mne. Tlmočiť to niekomu, kto nemá uši a oči otvorené, je zbytočné. Viem to, skúšal som to.

Pamätám si, keď som mal ako dieťa bolesti. Rodičom som nechcel robiť starosti a keď som sa zveril inému “dospelákovi“, odpoveď znela : „ Aké Ty môžeš mať problémy, veď si dieťa.“

To dieťa trpelo úzkosťami, dnes to viem pomenovať, pretože s týmito vecami často pracujem. No v tých časoch som to netušil.

Preto dodnes citlivo vnímam bolesť bezmocných. Počuť vetu : „Nik ma nemá rád“., od trojročného dieťaťa mi trhá srdce. Hlavne ak viem, že si nevymýšľa a že má z jeho pohľadu na túto vetu plné právo.

Sedieť v izbe obloženej hračkami, od babiek, tiet, známych, otca i mami, je ako mať všetko hmotné na svete a nemať si to s kým užiť, s kým zdieľať. Zrazu je i zlato bezcenné, pretože to nie je potravou pre jeho dušu.   

Dnes, o rok a pól neskôr je situácia v tejto rodine stabilnejšia, čomu sa veľmi teším. Ako rodinnému známemu mi na nich a hlavne na živote malého veľmi záleží. No dnes sa opäť odohral rozhovor, ktorý snáď i iným otvoril oči:  

-Ostaneš sa so mnou hrať? – opýtal sa ma nevinne.

-Chrobáčik, rád by som, ale ideš sa najesť a potom ťa dá mamina spinkať.

-Nie, nechcem spať, chcem sa s Tebou hrať.

-Ja viem, i ja s Tebou, ale musíš si pospať, aby si bol silný. Ja už teraz pôjdem domov, veď mama sa s Tebou potom ešte pohrá.

-..............................................Nepohrá.

V očiach matky badať prekvapenie z drobcovej odpovede.

-Ale veď sa spolu hráme..... – argumentuje matka.

Drobec točí pohľad k zemi.

 

Dávať zlato hladnému, víno ranenému, chleba sýtemu. To, čo sa nám môže zdať ako dobrý čin, dobré správanie, dobrá výchova sa môže míňať účinku. A nie chybou toho druhého.

Človek nemusí mať doktorát, aby správne vychoval dieťa. Stačia mu uši čo počujú, oči čo vidia a hlavne zdravá láska, ktorá vie, čo to malé stvorenie napĺňa. Stačí sa ho spýtať, čo sa mu páči. Stačí sa s ním šantiť, keď po tom túži. Stačí ho poštekliť, v rukách potočiť, za skalu sa mu skryť a potom sa čarom objaviť.

Viem, že to nie je vždy ľahké, že v živote sú ťažké chvíle a občas si to odnesú nevinní. Nezavrhujem nikoho, kto občas zvýši hlas na dieťa a už vôbec neuznávam výchovu rozmaznancov, čo dostanú všetko, na čo si ukážu - i prílišná pozornosť je nezdravá.  

No vidieť svet len svojimi očami a nepozrieť sa, že niekto vedľa mňa mojou vinou trpí,........... A potom sa zamýšľam, ako pomôcť obom stranám.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Lunter: Nikdy som nepovedal, že mamu vyliečili len zdravé potraviny

Článok na webe firmy kandidáta na župana vysvetľuje jej vznik tým, že vďaka zdravej strave sa jeho mama dostala z rakoviny.

ŠPORT

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner reprezentácie a šéf zväzu spolu diskutovali.


Už ste čítali?