Učiť orla lietať.

Autor: Štefan Hrodek | 13.1.2015 o 20:57 | Karma článku: 2,56 | Prečítané:  192x

Niekedy mi stúpa tlak, mám chuť prasknúť dverami a už nikdy sa nevrátiť. Práca s nimi nie je vždy jednoduchá, no pomáhajú mi myšlienky na zážitky s nimi, kedy som len ticho pozoroval, čo dokážu.

Keď sme pred tromi rokmi cestovali s Marošom v autobuse, nastúpila k nám skupinka teenagerov. Boli hluční, a ich správanie? Až by som bez pardonu povedal – sprosté. Stáli vedľa nás. Vtedy sa ku mne Maroš naklonil a spýtal sa: Števo, ten ujo je opitý?  “Ujo“ sa na nás pozrel, zmeravel a len sucho skonštatoval: To som prehnal, čo?

Tak brutálna seba reflexia v jednom okamžiku od teenagera, ktorého mali možno problém zvládnuť i jeho najbližší, bola jednoducho čarovná. Čo za tým stálo? Marošova otázka, ktorú započuli. No najväčšie čaro nebolo v otázke samotnej, ale v Marošovi. V jeho čistote a otvorenosti, s akou ju položil. Marošova diagnóza : Downov syndróm.

Niekedy ich nedonútite si upratať izbu, no i to sa mi páči ( aj keď nie vždy :-)  ). Sú svojskí, vyjadrujú svoje postoje bez strachu z následkov. Žijú silným emočným životom, niekedy ani nepozdravia. No inokedy Vás vyobjímajú do zbláznenia. Bez postranných myšlienok, proste len tak.

Učíme ich našim zručnostiam a samostatnosti. Niekedy mám pocit, že chceme, aby sa k nám priblížili až do takej miery, že zabúdame na to, čo dokážu naučiť oni nás.

To, čo mi často skrývame a bojíme sa (napr., že by nás niekto v našej otvorenosti  zranil ), oni hrdo ukazujú. Neboja sa dať najavo svoje pocity, ani city. Neboja sa za svoje chyby ospravedlniť a ani poprosiť o odpustenie. Neboja sa opýtať, keď sa im niečo nepáči a to ani cudzích ľudí v autobuse.  

Neboja sa ničoho, z čoho mi “rozumnejší“, máme väčšinou taký panický strach.

V tom je podľa mňa, momentálne ich najväčší potenciál. Sú to ľudia, ktorí majú práve preto v našej spoločnosti svoje miesto. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Mária Terézia nechcela, aby sa Gemer vyľudnil. Pomohli čerešne

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.


Už ste čítali?