Mladý pán.

Autor: Štefan Hrodek | 13.1.2011 o 14:14 | Karma článku: 12,71 | Prečítané:  1625x

Bolo leto, kráčal som po meste. Už ani neviem kam. Prechádzal som okolo kostola a neďaleko od vchodu v kúte sedela stará žena. Nevšímal som si ju a pokračoval som ďalej. Spomenul som si však na svoju starú mamu a situácia sa zmenila.

Spomenul som si, ako jej vypadávala na sklonku života pamäť, ako sa museli zamykať vchodové dvere a schovávať kľúč, aby z bytu neodišla a nestratila sa. V určitých momentoch nespoznávala nás, a ani svoje meno. Takže, ak by sa stratila.... Táto spomienka ma zastavila, otočila a ja som smeroval späť k starej žene. Čo ak sa stratila, čo ak trpí tým, čo moja babka? Z diaľky žena pri kostole pôsobila scvrknuto, pohľad do neznáma, bez pohybu a celá tá situácia bola až neuveriteľne pokojná. Dobrý deň pani, potrebujete pomôcť? Pozrela sa na mňa , usmiala a veľmi peknou a čistou slovenčinou odpovedala: Mladý pán, chcete mi pomôcť a sám si pomôcť neviete, však? Slová vypovedala veľmi jemne a s pokorou. Tá veta ma zaujala a pohľad starej ženy tiež. Ponúkla mi miesto na sedenie vedľa seba a z jej rúk som zistil, že je bezdomovec. Z iných faktorov ako oblečenie, vlasy a tvár, vplyv ulice na starej žene až také stopy nezanechával. Vysvetlil som jej, prečo som sa zastavil- rozpovedal príbeh o svojej babke a spýtal sa, či je jej domovom ulica. Usmiala sa a náš rozhovor pokračoval. Bola skutočne už pár rokov bez domova. Na konci rozhovoru som vybral 10eur a dal jej ich so slovami dôvery v to, že ich použije správne. Odchádzal som a v hlave mi hýrili dve veci: - Prečo bola prvou reakciou tejto ženy bez domova otázka, či skôr konštatovanie, že jej chcem pomôcť, ale sám si pomôcť neviem? S akými ľuďmi sa už stretla? A aké rôzne môžu byť vo všeobecnosti príčiny ľudí pomáhať iným.......? - A bol môj finančný príspevok pre túto ženu skutočnou pomocou?
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kriminalista: Máme prípady, keď predali dcéru na sex vlastní rodičia

Cena za človeka na čiernom trhu sa pohybuje od 3500 až do 20-tisíc eur.

KOMENTÁRE

A teda chcete s nimi diskutovať. A o čom prosím?

Pohanská pýcha kotlebovcov na zločinecký režim Slovenského štátu, politická psychóza v ktorej udržiavajú svoje publikum je niečo, o čom sa nedá diskutovať.

DOMOV

Poslanci: Rozin vinicu za euro zatiaľ nedostane

Proti prenájmu je väčšina bratislavských poslancov.


Už ste čítali?